top of page

Чому дитині важливо вчити вірші напам'ять?

          З дитиною вкрай важливо дуже багато читати в дошкільному віці, тому що в цей час формується словниковий лексикон і інтелект. Вірші стають першою книгою прочитаної дитині дорослими. І взагалі в період раннього дитинства велика частина прочитаного малюкові - віршовані тексти.

 

Так чому ж дорослі вибирають вірші?

      Це пояснюється тим, що наша повсякденну мову - простаа та дуже сильно відрізняється від віршованої. Ритмічна складова у віршах вельми надзвичайно добре виражена.

     Слух малюка відразу це вловлює і малюкові подобаються такі тексти. Поезія фонетично дуже насичена, багата яскравими образами і барвиста. Для дитячих віршів характерно і використання алітерацій.

     Дитина швидше за все швидко ж продовжить віршик, достатньо лише вам почати "Йде бичок гойдається ...".

    Рима у віршах для дітей неодмінно чітка, точна і легко вгадується. Це сприяє заучування таких віршів напам'ять.

        Дошкільник вслухається в віршовану мову і розуміє, що слова можуть мати однаковим звучанням, але мати різний сенс і навпаки. Крім того, в дитячих віршах дуже багато співзвуч і алітерацій, які дуже добре розвивають вимову і артикуляцію. Вірші залишаються в

пам'яті дитини і таким чином розвивають її лексикон. 

 

Читати - так, але для чого вірші запам'ятовувати?

      Заучування віршів тренує мозок маляти. Під час вивчення вірша активно працює весь мозок, тоді як при логічних іграх, грі в конструктори і складанні мозаїк - лише ліва півкуля мозку.

        Діти, які знають більше віршів у ранньому віці і в подальшому показують кращі успіхи у навчанні. Коли ми вчимо вірші на пам'ять, ми тренуємо мозок.

        Заучування віршів на пам'ять - дуже перспективна система розвитку дитини. Вірші формують у юного читача особливе, дбайливе, серйозне і нематеріальне ставлення до літературної творчості.

Як вивчати вірші з дитиною?

      Навчитися запам'ятовувати вірші дуже важливо. І не тільки для того, щоб добре підготуватися до навчання у школі, де це доведеться робити досить часто, але й тому, що поезія сприяє збагаченню духовного світу дитини, розвитку в неї почуття прекрасного, а сам процес заучування віршів є гарним методом тренування пам'яті.

       Якщо дитина відчуває труднощі в заучуванні віршів, а це явище досить поширене, необхідно її кільком методам, що цей процес.

      Існує чотири основних метода заучування віршів: візуальний, слуховий, руховий, логічний.

 

Візуальний метод

     Цей метод часто плутають з простим показом книжкових ілюстрацій. Однак це не одне і теж. Ілюстрація потрібна абсолютно всім дітям, так як дошкільнятам властиво наочно-образне мислення. А картинний план, який з'являється на очах у дитини одночасно з читанням вірша, особливо необхідний тим, у кого провідною є зорова пам'ять.

     Отже, після попередньої роботи, про яку говорилося вище, після розгляду ілюстрацій до вірша, ви даєте малюку установку на запам'ятовування. «Зараз ми будемо вчити цей вірш напам'ять. Ти будеш запам'ятовувати, а я – тобі допомагати». Якщо ви добре малюєте, то можете поступово читати вірш і на очах дитини зображувати те, про що йдеться, відокремлюючи на малюнку кожен рядок-картинку вертикальною лінією.

        Досвід показує, що дитину влаштовує навіть схематичне зображення змісту, і на продуктивність запам'ятовування точність малюнку особливо не впливають. Головне - принцип. Потім, за вашим «картинним планом» дитина кілька разів відтворює вірш. Через деякий час опора забирається. Можна звичайно використовувати і готові картинки. Але досить важко підібрати їх так, щоб вони послідовно відповідали змісту.

 

Руховий метод

     Знову ж, після проведення попередньої роботи, ви даєте дитині установку на запам'ятовування. Потім пропонуєте їй взяти велику товсту нитку і «змотати з вірша клубочок». Разом з ним, ритмічно, ми як би «намотуємо» рядок за рядком на «котушку» в нашій голові. Намотали? А тепер розповідаємо знову і розмотуємо,а потім знову намотуємо. Потім ми ховаємо ручки разом з клубочком за спинку і «намотуємо понарошку». Тут основний принцип в тому, що дитині-кінестетику (тобто такій, якій потрібно не тільки подивитися, але і відчути на дотик), ми даємо необхідну для запам'ятовування опору –підкріплюємо запам'ятовування руховим актом.

     Як варіант цього методу ви можете запропонувати малюкові класти в миску кульки. Рядок-кулька, а потім виймати по одному і знову класти. Або нанизувати пірамідку, намиста.

 

Слуховий метод

     Це найпоширеніший метод. Його зазвичай використовують в дитячих садах. Ви говорите дитині, що зараз разом будете вчити вірш напам'ять. Нехай вона включить в голівці магнітофончик, який буде записувати, а потім відтворювати вірш. Спочатку малюк послухає вас. Потім ви повторите цей уривок разом. Потім малюк самостійно повторить, а за ним знову ви.

     Тут обов'язково потрібно звернути увагу на те, що у цей спосіб ви спираєтесь не на сходинку, як у двох попередніх, а на поєднання двох або чотирьох  рядків об'єднаних римою. Йде слухомовна опора на риму.

      Цей метод є оптимальним для дітей з однойменним провідним типом пам'яті. Таким дітям два попередні способи заучування не тільки не допомагають, але часом навіть заважають запам'ятовувати вірш. Так, розучується кожен куплет, а потім читається весь вірш цілком.

 

Логічний метод

     Не у багатьох дошкільнят ведуча - логічна пам'ять, але є і такі. Для них пропонується наступний метод. Після попередньої роботи, ви читаєте перші рядки твору, а потім зупиняєтеся і пропонуєте малюкові своїми словами розповісти, що було далі, як він запам'ятав. З того місця, на якому він зупинився, знову читаєте вірша, а потім знову пропонуєте розповісти, що було далі. Ви спонукаєте дитину спиратися на смислові зв'язки. Вдруге, після вашого прочитання чотиривірша, нехай дитина згадає, як точно автор говорить, якими словами, про це явище чи подію.

Логопед і Я

bottom of page